Šta koči izbor šefa Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju EU?
Komentari03/02/2022
-14:26
Mesto šefa Generalnog direktorata za susedstvo i pregovore o proširenju u Evropskoj komisiji upražnjeno je još od jula 2020. godine kada je, posle sedmogodišnjeg mandata, Kristijan Danijelson otišao sa te funkcije. Nadu da će zemlje kandidati konačno dobiti osobu zaduženu da im pomaže u vođenju pregovora sa Unijom i praćenje njihovog napretka umanjuju nesuglasice oko kandidata za to mesto. O tome šta koči izbor govorio je novinar Euronewsa Serđo Kantone.
Zašto je važno imati šefa generalnog direktorata za pregovore o proširenju, koliki je značaj te pozicije u strukturi vlasti u Briselu, kako za EU tako i za zemlje kandidate?
"Postojanje direktorata za proširenje je veoma važno, jer to telo delimično kontroliše politiku koju sprovodi Evropska komisija, pošto je EK zasnovana na izvršnoj vlasti sa veoma izraženom birokratijom. Šef generlanog direktorata kontroliše upravo tu birokratsku dimenziju, a to znači da nadgleda vlade, predlaže pripreme izmena zakona u zemljama kandidatima, kao što je Srbija, koje treba da se usklade sa evropskim. On pored zemalja kandidata, pomaže i zemljama koje pripadaju evropskoj politici susedstva, kao što su Ukrajina, Gruzija, Moldavija. Tako da možete da razumete koliko je važna ova pozicija".
Ako je ta pozicija važna, zašto je toliko dugo upražnjena? Da li je razlog za tako nešto manjak entuzijazma za proširenje ili to ima više veze sa sumnjama pojedinih zvaničnika u Briselu u kandidata Andžeja Sadoša koji je iz Poljske?
"Reč je o ličnim i političkim ambicijama. Naravno, biti glavni, sa tako velikim ovlašćenjima između Komisije i realne politike, a opet razumeti i civilni sektor je važan posao. Ovde se ne radi o manjku entuzijazma, već naprotiv, za ovu poziciju postoji veliko interesovanje. Ovde se radi o tipičnoj borbi za moć kako za profesionalnu karijeru pojedinca, tako i za političke interese država članica. Kandidat kog ste pomenuli je iz Poljske, koja je članica EU".
Kakve su posledice za proces proširenja to što nemamo šefa generalanog direktorata i ima li nagoveštaja u Briselu da će se uskoro to reštiti?
"Ne vidim te nagoveštaje, proces je u toku, ovo zaista nije blokiranje procesa proširenja. Ono što je ovde ključno jeste činjenica da Poljska kao što znate ima nesuglasice sa Briselom o primeni vladavine prava u svojoj zemlji, što je deo i politike proširenja. Takav problem postoji i između Mađarske i Evropske unije. Kao što znate, Poljska duguje Evropskoj uniji 70, 80 miliona evra za neispunjavanje evropskih pravila. U Briselu se plaše da bi bilo previše fleksibilnosti sa poljskim predstavnikom na toj poziciji u primeni vladavine prava u zemljama koje trentuno pregovaraju za članstvo u EU".
Komentari (0)