Đuro Macut pred poslanicima: Srbija je umorna od podela i blokada, institucije moraju da funkcionišu i to je naš zadatak
Komentari
15/04/2025
-10:25
Kandidat za predsednika Vlade Srbije Đuro Macut je, u ekpozeu pred poslanicima u Skupštini Srbije, rekao da smo u prethodnom periodu videli zapanjujuće izlive besa i mržnje. "U našoj istoriji u narodu ostala je kroz vekove molitva Bogu da nam podari slogu i jedinstvo. I naša himna, koja je zapravo molitva, govori o tome da Gospod složi srpsku braću dragu na svaki divan slavan rad i da će sloga biti poraz vragu i najjači srpstvu grad. To je geslo i to je naša himna. To mora biti naša karakteristika", poručio je Macut.
Kandidat za premijera je poslanicima rekao da ćemo slogu kao vrednost izgraditi dijalogom, tolerancijom, radom i izgradnjom sistema vrednosti koji svi moramo deliti sa ozbiljnošću, ali i odlučnošću.
"Pokazalo se da moramo da reformišemo naše obrazovanje. Prvenstveno zbog toga što su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti. Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor", rekao je.
Macut je upitao kakva će nam biti budućnost ako budemo dobili među najmlađom našom populacijom još jednu podelu?
"Srbija je umorna od podela. Srbija je umorna od blokada. Niko nema i ne sme imati više prava od drugog i to je jedina mera vrednosti. Institucije sistema moraju da funkcionišu u punom kapacitetu i to je naš osnovni zadatak", naveo je.
Kaže da je kao univerzitetski profesor koji je prošao sva univerzitetska zvanja, veoma dobro upućen u vrednosti i nedostatke našeg obrazovnog sistema.
"Situacija koju imamo u našoj zemlji za nekoliko meseci pokazala je da u ovoj oblasti moramo odmah da delujemo i da menjamo mnogo toga. Mora da se zna i da se poštuje da su generacije i generacije ginule i stradale da bismo mi imali današnju Srbiju slobodnu i nezavisnu, da bismo mi imali državu, državu koja je svetinja, koju su generacije pre nas gradile i stvarale. Srbija je svetinja zbog svih žrtvi koje su za nju pale i zbog svih onih koje tek treba da se rode. Svetinja je i zato što je ona jedini način da živimo u slobodi", poručio je.
"Za mene kao profesora svi studenti su isti"
Macut je naveo da su protesti i nezadovoljstva prirodna manifestacija podela mladosti, ali ne i blokade i uskraćivanje prava drugima da rade, da se školuju i da žive normalno.
"Kada drugome uskraćujete prava kao što su pravo na kretanje ili školovanje, onda postajete uzurpator sloboda drugih. Moja obaveza je da sva nezadovoljstva raspravimo na svim ustavom i zakonom definisanim forumima i da podržimo našu mladost u njihovim nastojanjima, ali sve u skladu sa ustavom i zakonom, kao i na način da niko nema prava više od drugih. Za mene kao profesora svi su studenti isti i svi su naša deca", rekao je.
Kako kaže, u tom smislu funkcionisanje institucija sistema, pre svega škola i univerziteta, njegov su prvi prioritet.
Printscreen YouTube/ParlamentSrbija
"Uz to smatram i naglašavam da nam je na ovom polju neophodna sabornost - da izvršimo reformu našeg obrazovanja na način da se ovakve podele više nikad ne ponove. Da praštamo ako treba i da se izmirimo za rad Srbije", rekao je Macut.
Poručo je da naša deca moraju imati najkvalitetnija obrazovne sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja koje će kreirati naši najpoštovaniji stručnjaci i da ti udžbenici moraju biti jednaki na celokupnom prostoru Republike Srbije.
"Ta reforma svakako će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke. Došlo je vreme da naši građani vide rezultate od primenjene nauke, da one projekte koje finansira država konačno vidimo u punoj primeni u našoj državi na korist svih naših građana. Stiče se utisak da se zaboravlja da obrazovanje i nauka treba prvenstveno da služe našim građanima i celokupnom našem društvu. To važi kako za univerzitete, tako i za sve institute i druge stručne organizacije", rekao je.
Kaže da niko tu ne može da bude nezavistan i izdvojen od naroda, nego da upravo treba da bude na raspolaganju narodu i da njegove probleme rešava u skladu sa svojim kompetencijama.
Formiranje saveta za afirmisanje mladih talenata
U kontekstu reformi odnosa i rada sa našom omladinom predložiću formiranje saveta pri Vladi Srbije, kojim ću lično rukovoditi, a koji bi koordinirao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata naše zemlje, od kojih u budućnosti treba da imamo nacionalnu i državnu elitu.
"Sa ovom decom, učeničke i studenske dobi mora da se radi planski i organizovano, na način da ova država za njihovu i opštu korist njihove talente iskoristi, kao i da ih razvija i unapređuje. Naše ministarstvo obrazovanja i druge nadležne institucije dužne su da prate razvoj ove dece konstantno, uvek budu dostupne, da pruže stručnu, materijalnu i svaku drugu podršku", rekao je Macut.
Rekao je da posebno ističe da je pravao na obrazovanje ustavno pravo i da će učiniti sve da se taj ustavni paragraf potpuno ispoštuje.
"U pogledu osavremenjivanja rada sa mladima i korišćenja savremenih tehnologija, naložiću relevantnim strukturama da kreiramo mogućnost iskorišćavanja moći društvenih mreža u pogledu obrazovanja i kulture dijaloga i komunikacije. Društvene mreže imaju sve veći upliv na društvene tokove i vaspitanje naše dece, a njihova moć, koja često zna biti negativna, mora se preokrenuti u korist naše omladine i našeg narodnog jedinstva i opstanka. U tom smislu, nadležni će dobiti jasne instrukcije i uputstva u narednom periodu da kreiraju programe i sadržaje koje treba da podučavaju našu decu pravim i opšte prihvaćenim društvenim vrednostima časti, poštenju, marljivosti i patriotizmu, da moć savremenih komunikacija usmerimo na dobrobit naše omladine", rekao je.
Nacionalni dijalog o stanju u prosveti i nauci
Macut je ukazao da ovim putem traži podršku poslanika za započne nacionalni dijalog u pogledu definisanja stanja u našoj prosveti i nauci.
"Neprihvatljivo je da škole ne rade i da se ne primenjuju odredbe zakona o štrajku. Osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan. Njihova odgovornost prema društvu ogromna je, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca", rekao je.
Euronews/Emil Čonkić
Poručio je da odgovornost za funkcionisanje tog sistema mora da bude naglašena.
"Funkcionisanje univerziteta treba da bude u skladu sa potrebama društva, savremeno i na korist široj društvenoj zajednici. Da bismo to postigli, pozivam na hitan dijalog sve činioce, sve rektore, prorektore, dekane i sve studente, da kroz dijalog pronađemo prihvatljiva rešenja i hitno omogućimo nastavak univerzitetskog rada. Ovo stanje kakvo sada imamo, direktna je pretnja po opstanak naših univerziteta i to stanje mora da se prekine. Ovo je moj lični stav i tražim vašu podršku da to bude od danas stav države, da institucije sistema funkcionišu i da niko ne sme da uzurpira prava drugih zarad političkih ili bilo kojih drugih interesa", rekao je Macut i doda da će država da omogući jednaka prava svima.
"Ukoliko zadobijem vaše poverenje, poručujem svima da su moja vrata otvorena 24 časa, sedam dana u nedelji, da rešavamo sva otvorena pitanja na dobrobit države i naroda i da ću i ja ići gde god kažu da treba da dođem da razgovaramo. Pozivam i molim na hitnost u postupanju, jer Srbija ne može u nedogled da čeka i ova stvar se mora rešiti hitno. Oklevati nećemo i ne smemo", rekao je.
"Ministri moraju više biti u narodu i s narodom"
Macut je naglasio da će druga, ali jednako važna misija njegovog mandata biti definisanje načina funkcionisanja Vlade Republike Srbije.
"Moj zahtev, kao nekoga ko će, ukoliko me izaberete, voditi i usmeravati ovu vladu, jeste da ministri moraju više biti u narodu i sa narodom. Da se mora ustanoviti način rada takav da će naše prisustvo biti daleko veće i češće u svakoj jedinici lokalne samouprave, u svakom kutku Srbije. Sednice, sastanci, ali i aktivnosti podržavaće se na mestima gde je to najcelishodnije za rešavanje životnih problema naših građana, a ne samo u Beogradu. Vidljivost svakog pojedinačnog ministarstva i rad svakog ministra pojedinačno moraju biti dostupni građanima", rekao je.
Dodao je da veruje u ljude koje će predložiti kao ministre i da će oni imati nejgovu podršku za obavljanje državnih funkcija.
"Ali isto tako tražim da te poslove obavljaju energično, transparentno i na izvoru problema. Tako bi se što pre pomoglo građanima tamo gde to potrebe nalažu. Vlada stoga mora da dobije mobilnost. Mobilnost i efikasnost u službi naroda", rekao je.
Kako je nastavio, pored akutnih problema, program vlade će da izloži po sferama, odnosno poljima društvenog delovanja.
Tanjug/Rade Prelić
"U svetu koji se ubrzano menja, obrazovanje predstavlja osnov za lični i društveni razvoj, a harmonizacija obrazovnih procesa između svih nivoa obrazovanja je ključni korak u unapređenju budućnosti našeg društva. Izazovi i događaji koji su obeležili prethodne mesece nameću potrebu za preispitivanje postojećih sistema i praksi. Neophodno je pokrenuti dijalog kako bi se obrazovanje, umesto prilagođavanja novim potrebama i trendovima, zapravo reafirmisalo kao glavni oslonac u razvoju društva", naveo je.
"Izmeštanje visokog obrazovanja iz ministarstva prosvete i spajanje s naukom"
Rekao je da, harmonizacija obrazovanja, što će biti ključni prioritet vlade, nije samo tehnički zahtev, već podrazumeva integraciju njegovih različitih aspekata, sinergiju sa naukom i zahteva širok spektar promena koje će obuhvatiti sve segmente sistema obrazovanja, od predškolskog do visokog.
"Moderni obrazovni sistemi širom sveta sve više teže integraciji obrazovanja i nauke sa ciljem da stvore dinamičnu sredinu koja nije ograničena na teorijsko znanje, već aktivno se bavi primenom i razvojem novih tehnologija i istraživanja. Kako bismo postigli praktičniju primenu nauke i njenu sinergiju sa obrazovanjem, iniciraću izmene zakona o ministarstvima kojim se visoko obrazovanje izmešta iz ministarstva prosvete i spaja sa naukom, što očekujem da će imati duboke i dugoročne implikacije koje će doprineti svim segmentima društva - od stvaranja obrazovnog sistema koji počiva na integraciji sa naukom, razvojem primenjene nauke i inovacijama u različitim sferama društva do ekonomskog razvoja", rekao je.
Kaže da je taj korak ključan za stvaranje naprednijeg, konkurentnijeg i održivijeg društva.
"Jedinstveni informacioni sistem prosvete u Srbiji, koji predstavlja ključni instrument za sakupljanje, obradu, čuvanje i razmenu podataka koji se odnose na celokupni obrazovni sistem, predstavljaće i osnov za naprednu reformu visokog obrazovanja u Srbiji. Kako sada raspolažemo preciznim podacima o dužini studiranja, uspehu studenata, nastavku studija, zapošljavanju diplomaca i relevantnosti određenih programa na tržištu rada, potrebno je da ustanovimo mehanizme za redovno revidiranje budžetskih kvota koje će oslikati potrebe privrede, ali i strateško opredeljenje države, omogućimo dolazak prestižnih stranih univerziteta i generalno ojačamo međunarodnu saradnju u visokom obrazovanju i njegovu celokupnu sinergiju sa naukom", rekao je Macut.
Rekao je i da će fokus nove vlade biti sveobuhvatna strateška briga o učenicima sa izuzetnim sposobnostima, jer ona predstavlja temelj budućeg društva koje teži inovacijama, napretku i kreativnosti.
Povećanje plata u prosveti - osnovni prioritet
Đuro Macut je rekao da će kontinuirano povećanje plata u prosveti osnovni prioritet. U 2025. godini plate su povećane 11 odsto od januara i još 5 odsto od marta.
"Početna plata nastavnika sada iznosi 101.000 dinara, a učitelja i razrednog starešine 108.000 dinara. Od 1. oktobra 2025. godine sledi povećanje od dodatnih 5 odsto, što će činiti povećanje plata u prosveti od 22 odsto za samo 10 meseci", rekao je.
Komentari (0)