Društvo

Prošle godine 115 mladih izgubilo život u saobraćaju: "Sa 18 godina pao sam s motora, polomio kičmu, sad sam u kolicima"

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija

14/04/2025

-

19:41

veličina teksta

Aa Aa

I ove godine Agencija za bezbednost saobraćaja organizuje edukativnu kampanju "Na maturu bez automobila". Ciljna grupa su mladi učesnici u saobraćaju i njihova bolja informisanost o rizicima.

Kako je za Euronews Srbija rekao Milan Srdić iz Agencije za bezbednost saobraćaja, ovca akcija sprovodi se već nekoliko godina tokom koje predavači rade sa mladima i kroz predavanja utiču na njih da se bezbedno ponašaju u saobraćaju.

"Predavanje se sastoji od dva dela: stručnog dela, koji obuhvata faktore koji utiču na bezbednost u saobraćaju, a to su vezivanje sigurnosnog pojasa, brzina, alkohol, i najmlađi faktor jeste mobilni telefon. Nakon tog predavanja, osobe sa invaliditetom, koje su svoj invaliditet stekle u saobraćaju i nezgodama, kroz svoju životnu priču pokazuju stvarne posledice saobraćajnih nezgoda mladima. Na taj način pokušavamo da utičemo na njih da se bezbedno ponašaju u saobraćaju, kako se ne bi našli u istom položaju u kakvom su bile te osobe sa invaliditetom koje su se nepropisno ponašale u saobraćaju i promenile svoj život za 180 stepeni, odrekavši se svojih snova i života koji su do tada živeli, i morali da se prilagode novom životu, novim potrebama i novim izazovima koji su bili pred njima", rekao je Srdić.

Govoreći o stradalima, Srdić je rekao da je tokom 2024. godine 115 mladih (starosti od 15 do 30 godina) izgubili život u saobraćajnim nezgodama

"Ono što je pozitivno jeste da od početka godine za ovaj period, da kažem, u odnosu na prethodnu godinu, imamo pad stradalih u saobraćajnim nezgodama i mi nećemo odustati od naših kampanja, radićemo sve više i više i sa mladima i bićemo prisutni na terenu da utičemo na njih da se bezbedno ponašaju u saobraćaju. Ono što je vrlo karakteristično za mlade jeste iskustvo, nedovoljan broj kilometara, nedovoljan broj učešća u saobraćaju kako bi oni stekli rutinu i iskustvo za upravljanje motornim vozilom", naveo je on.

On je apelovao i na roditelje da obrate pažnju na svoju decu, da se "zatvori taj jedan krug uticaja da nam mladi budu bezbedni u saobraćaju".

"Da se svi uključimo, kao i vi mediji, i mi sa stručne strane i roditelji, da imamo taj jedan siguran krug kako bismo zaštitili naše mlade i kako bismo uticali na njih da se bezbedno ponašaju u saobraćaju", dodao je. 

Inače, Srdić, koji je predavač, i sam je doživeo saobraćajnu nesreću kada je završio treći razred srednje škole.

"Doživeo saobraćajnu nezgodu sa motorom. U tom momentu sam bio osamnaestogodišnjak koji je mislio da može sve, koji nije slušao druge, koji je mislio da policija samo želi da piše kazne, da nema uopšte uticaja na bezbedno ponašanje u saobraćaju. Nisam nosio zaštitnu opremu, nisam smatrao da je zaštitna oprema nešto što može da ublaži posledice, ako dođe do nezgode, da može da sačuva život, da može da sačuva glavu jednostavno. I na motoru sam bio bukvalno u šortsu, majici i papučama. Doživeo sam nezgodu i probio sam glavu na dva mesta, mozak mi je dobio vazduha, polomio sam kičmu u predelu TH11-12, nivo L1, pršljena, i postao sam korisnik invalidskih kolica u bolnici", objasnio je. 

Kako dodaje, dok je ležao u bolnici razmišljao je o tome kako da se društveno aktivira i šta i kako da uradi da se niko više ne nađe u takvoj situaciji.

"Tako sam upisao Fakultet tehničkih nauka na smeru bezbednost u saobraćaju, završio fakultet. Danas sam na masteru, isto vezano za bezbednost u saobraćaju i saobraćajnu forenziku, i tako da kroz to sam došao na temu kako uticati na mlade. Zahvaljujući, naravno, i Agenciji za bezbednost saobraćaja, danas sam deo njihovog tima i zajedno utičemo na mlade da se bezbedno ponašaju u saobraćaju", naveo je.

Više o ovoj temi pogledajte u videu iznad teksta. 

Komentari (0)

Srbija