Aktuelno iz kulture

Mario Vargas Ljosa postao član Francuske akademije iako nikada nije pisao na francuskom

Komentari
Mario Vargas Ljosa postao član Francuske akademije iako nikada nije pisao na francuskom
Mario Vargas Ljosa postao član Francuske akademije iako nikada nije pisao na francuskom - Copyright EPA-EFE/TERESA SUAREZ

Autor: Euronews

11/02/2023

-

12:44

veličina teksta

Aa Aa

Peruanski pisac Mario Vargas Ljosa i zvanično je postao član Francuske akademije nakon što su ga kolege izabrale u novembru 2021. godine.

Vargas Ljosa jedan je od najznačajnijih romanopisaca i esejista Latinske Amerike sa više od pedeset dela, a prvi je član Akademije koji nije pisao na francuskom jeziku.

Novi "besmrtnik"

Mario Vargas Ljosa dobitnik Nobelove nagrade za književnost 2010. godine i jedno od najslavnijih književnih imena u svetu. 

Rođen u Peruu 1936. godine, Ljosa je svojevremeno doktorirao književnost u Parizu, a živeo je i u Barseloni i Londonu. Kao mlad čovek pojavio se na književnoj sceni 1958. zbirkom priča "Šefovi", da bi četiri godine kasnije objavio roman "Grad i psi". 

Usledio je veličanstven niz dela: "Razgovor u katedrali", "Pantaleon i posetiteljke", "Tetka Hulija i piskaralo", "Rat za smak sveta", "Povest o Majti", "Pohvala pomajci", "Don Rigobertove beležnice".

Postao je član Francuske akademije čija je uloga zaštita i negovanje francuskog jezika, a koja ima 40 članova poznatih kao "besmrtnici", budući da im mandat traje doživotno.

profimedia

 

Prema tradiciji, očekuje se da će održati govor u čast svog prethodnika, filozofa Mišela Sera koji je preminuo 2019. i zauzimao mesto broj 18 u Akademiji.

Kontroverze oko izbora novog člana

Međutim, odabir Vargasa Ljose za novog člana Akademije naišao je na burne reakcije. Pored toga što 86-godišnji pisac nikada nije pisao na francuskom jeziku, takođe je pozvao diskreditovanog bivšeg španskog kralja Huana Karlosa u Pariz na svečanu ceremoniju.

Bivši suveren živi u egzilu u Ujedinjenim Arapskim Emiratima još od 2020. godine, nakon sumnje da je bio umešan u korupciju.

Ipak, deluje da se Akademija suočava sa poteškoćama da popuni sva upražnjena mesta prestižnim kandidatima, budući da nobelovca nisu imali u svojim redovima još od 1970. godine, kada je umro francuski pesnik i romanopisac Fransoa Morijak.

Vargas Ljosa nije jedini strani član u Akademiji - to je i njegov kolega iz Kanade Dani Laferer, koji je izabran 2013, a ranije je to bio i američki pisac Džulijen Grin koji je preminuo 1998. godine.

Komentari (0)

Kultura