"Tramp uveo carine, survao sva tržišta, pa ih povukao": Koji su dalji koraci američkog predsednika?
Komentari10/04/2025
-16:07
Odluka američkog predsednika Donalda Trampa da odloži najavljeno uvođenje visokih carina većini zemalja na 90 dana, a da Kini dodatno poveća carine na 125 odsto jeste šok i iznenađenje, kaže za Euronews Srbija urednik "Nove ekonomije" Aleksandar Milošević. On, međutim, kaže da je ta odluka posledica sunovrata i pada akcija na svetskim berzama i dolara, ali i kritika Trampovog plana. Milošević je rekao da je i ranije naveo da smatra da Tramp ne može da izdrži sa ovim carinama neki duži period, ali da svakako nije mislio da neće moći da izdrži ni tri dana.
"Ovo je bilo potpuno iznenađenje, jedan potpuni šok i očigledno da je on rezultat onoga što se dogodilo ove nedelje, čak i od kraja prethodne. Ono što se desilo to je bio pravi pokolj na svim svetskim tržištima, na svim svetskim berzama, imali smo pad na tržištu akcija, imali smo pad dolara, imali smo sunovrat na tržištu američkih obveznica, imali smo najbogatije ljude koji su do sada podržavali Trampa, koji su javno počeli da izlaze sa kritikom ovog njegovog plana", kaže Milošević.
S duge strane, dodaje, jeste i činjenica da se najveće svetske sile kojima su carine bile namenjene, a to su Kina i Evropska unija, uopšte nisu povukle, već su odlučile da Trampu uzvrate dodatnim carinama.
Kina je, kaže, to uradila odmah, hitno, a Evropska unija je napravila svoj plan takođe.
Milošević kaže da je Tramp uveo carine, survao sva tržišta i posle toga povukao te carine.
"Sad se tržišta malo oporavljaju ali su milijarde i milijarde izgubljene, mnogi investitori su satrveni, izgubljeno je jako mnogo novca i više od toga, izgubljeno je poverenje u ozbiljnost američke administracije i u to da se možemo osloniti da su njene odluke trajne, čvrste i da nam zapravo pokazuju put kojim Amerika hoće da ide, a ne da je to nešto što ćemo ovako da menjamo od dana do dana", rekao je Milošević.
To što je Tramp dodatno povećao carine Kini više nije ni važno jer "kada dostignete carine od 50-60 odsto, više je to nebitno, možete staviti 500 procenata, trgovina staje".
Mogu li se izbeći carine?
Među zemljama koje bi pogodile drastične carine je i Srbija, pa se postavlja pitanje koji bi bili argumenti i koliki su izgledi na kraju da Srbija izbegne to povećanje.
Milošević je rekao da argumenti igraju jako malu ulogu što se, kaže, vidi na osnovu toga kako su te carine zapravo određene.
"Tu nije bilo nikakvo razmatranje pojedinačnih bilateralnih odnosa Amerike sa zemljama kojima su uvedene te carine. Nije se posmatralo zašto dolazi do deficita koji Amerika ima ili nema. Zapravo, po našim računicama, mi smo ti koji su u deficitu, a ne Amerikanci. To je bilo jednom sekirom, jednom računicom urađeno koja nema veze sa ekonomskom logikom. Ono objašnjenje koje preovladava, ako se može na neki način razumno posmatrati ono što radi trenutno administracija predsednika SAD, to je da je on (Tramp) sebi želeo bolju pregovaračku poziciju da isposluje tako što uvede zemljama velike carine i onda dolazi sa tim ogromnim carinama za pregovarački sto i kaže - ja ću sad njih da spustim ako vi meni učinite ustupke. Mi ne znamo šta će se sada desiti", rekao je Milošević.
Profimedia/Ap
Navodeći da je juče saopštena odluka Trampa bila šok, Milošević je naveo da apsolutno nije poznato da li će se Tramp probuditi sa nekom novom idejom i da opet promeni odluku.
"Ali u ovom trenutku nama su carine zaustavljene na tih 90 dana, još važnije je za nas, Evropskoj uniji su obustavljene na tih 90 dana, tako da trenutno ne bi trebalo da bude nekog većeg poremećaja. Mi nemamo neke argumente jer mislim da oni ne slušaju te argumente, oni samo žele da vide neki ustupak kako bi predsednik Tramp prikazao neku vrstu pobede ili poboljšanja američke pozicije. Siguran sam da će im Vlada Srbije tu izaći u susret, da će im dati simbolički ili bilo šta zapravo što oni budu tražili", rekao je Milošević.
Kako će se carine Kine odraziti na Srbiju?
Neki od najpoznatijih američkih brendova, poput mnogih proizvoda kompanije Apple, uopšte se ne proizvode u Americi nego u Kini.
Postavlja se pitanje odakle Srbija uvozi američke proizvode i može li se predvideti kako će se carine Kini odraziti na cene američkih proizvoda u Srbiji.
Milošević objašnjava da carine Kini su carine koje Amerika primenjuje na proizvode koje se proizvedu u Kini, a uvoze u Ameriku.
"Ako se nešto proizvede u Kini, a uveze u Srbiju, to nije obuhvaćeno ovim carinama, čak i onda kada je u pitanju američki brend. Dakle, kada kupite iPhone koji je proizveden u Kini, a uvezete ga u Srbiju, američke carine na kinesku robu ne utiču na vas, ili kada kupite Nike. Ali, ako hoćete da kupite neku robu koja je proizvedena u Americi, onda vi imate određene carine. Ali ono što je još važnije, to nije šta mi kupujemo, nego šta mi prodajemo jer naše carine na američku robu nisu tako visoke. Sve ono što piše u tabeli koju je američki predsednik prikazao koliko su srpske carine, nije tačno. Glavna stvar je koliko će to uticati na naš izvoz, a ne na uvoz. Kada mi u Americi prodamo nešto naše, recimo gume koje proizvodemo u Srbiji, koliko će one u Americi biti skuplje i koliko će zato biti smanjen naš izvoz u Ameriku, to je glavno pitanje", rekao je Milošević.
On dodaje da više od toga pitanje koliko će evropski proizvodi koji se izvoze u Ameriku biti skuplji u Americi zbog tih carina, što bi onda uticalo na smanjenje njihove prodaje u Americi jer bi to uticalo na to da u Srbiji proizvodimo manje za te evropske proizvođače.
"Kada Volkswagen zbog visokih carina u Americi prodaje manje automobila u Americi, on pozove srpskog dobavljača Leonija ili Draxel Mayer koji sada odlazi iz Srbije ili nekog drugog, pa kaže - meni treba manje kablova ili manje mi od drugih kompanija naruči drugih autodelova, onda ta kompanija uzme pa ovde smanji broj zaposlenih. Dakle, to je ono što je bio najveći rizik", kaže Milošević.
Tanjug/AP/Michael Kappeler
Na pitanje odakle se u Srbiju uvoze proizvodi Apple-a i drugih američkih brendova i zašto su, ako se uvoze iz Kine a ne iz Amerike, ti proizvodi na tržištu Srbije skuplji nego i u Evropskoj uniji i u Americi, Milošević kaže da oni nisu skuplji zbog carina.
"Ne mogu da garantujem za 100 odsto te trgovine kojim putevima ide, ali sam siguran da ti proizvodi ne idu iz Kine u Ameriku pa da iz Amerike dolaze u Srbiju, nego da dolaze direktno iz Kine ili da eventualno dolaze sa nekih evropskih tržišta odakle ih naši uvoznici uvoze i nisu skuplji zbog carinske politike. To bi inače bila carinska politika Republike Srbije. Dakle, to su carine o kojima govorimo koje Srbija uvodi na proizvode iz Kine. To bi u carinskom smislu činilo te proizvode skupim u Srbiji, ali to u ovom slučaju nije razlog što su oni skupi", rekao je sagovornik Euronews Srbija.
On je pomenuo istragu Antoimonoplske komisije o potencijalnim kartelima, odnosno nezakonitom udruživanju na tržištu sportske odeće i obuće.
"Mi smo malo tržište gde nemate mnogo tih prodavaca, gde oni mogu da eventualno koordinišu te cene mogu da nas pritiskaju sa onim cenama koje žele, sa onim maržama koje žele, dok to nemate u EU gde je poštovanje konkurentskih pravila mnogo jače, gde je tržište mnogo dublje, mnogo više prodavaca. I naravno, oni imaju i jeftiniju nabavku, umesto da nabave par miliona, nabave par stotina miliona pari patika. To su sve te neke stvari koje utiču kod nas na visoke cene. To je naša lokalna stvar zapravo zbog čega je to kod nas skupo", rekao je on.
Na pitanje kako će drastične američke carine Kini uticati na srpsku ekonomiju, Milošević je rekao da veruje da carine neće ostati neki duži period na snazi, ali i da će Kina potražiti druga tržišta za svoju robu.
"Ako ne možete da prodate u Americi jer je tamo vaša roba duplo skuplja, vi gledate gde možete i onda će se naravno okrenuti EU , odnosno Evropi kao drugom tržištu po veličini, jer je to također jedno jako veliko i jako bogato tržište. Probaće ovde da prodaje više svoje robe, što može imati i nekog pozitivnog uticaja, ali su u isto vreme u EU zabrinuti da će Kina sada da preplavi njihovo tržište jeftinim proizvodima, što bi bilo dobro za njihove potrošače, pa i za naše potrošače, ali može biti negativno za njihove proizvođače koji će se susresti sa jeftinom proizvodnjom", rekao je on.
Milošević kaže da kao i sve u ekonomiji, to ima svoju pozitivnu i negativnu stranu.
On je naveo i da su posle odluke o carinama odmah Kinezi i Evropljani najavili da će krenuti u pregovore o novom režimu međusobne trgovine, posebno s obzirom na carine za automobile.
"Sećamo se da je EU uvela visoke carine na kineske električne automobile. Sada je to, odmah posle Trampovih carina, došlo na sto da se vidi da se napravi zajedničko tržište, jer ako niko od nas ne može da izvozi više u Ameriku, u tom slučaju mi moramo sada međusobno više da sarađujemo. Iako smo do sada možda imali neke barijere, sada smo spremni da te barijere smanjujemo", naveo je Milošević.
Komentari (0)