Fokus

Apokaliptične scene nakon šest dana demonstracija, kako izgleda Kazahstan posle masovnih nereda

Komentari
Apokaliptične scene nakon šest dana demonstracija, kako izgleda Kazahstan posle masovnih nereda
Apokaliptične scene nakon šest dana demonstracija, kako izgleda Kazahstan posle masovnih nereda - Copyright profimedia

Autor: Euronews Srbija, BBC, Tanjug

08/01/2022

-

13:36

veličina teksta

Aa Aa

Proteklih nekoliko dana u Kazahstanu su zabeleženi masovni neredi koji su izbili nakon rasta cena gasa, a najveći grad Almati, koji je bio i epicentar sukoba, danas izgleda neprepoznatljivo, a scene su gotovo apokaliptične.

Kako je javio reporter BBC, u vazduhu se još oseća miris spaljenih vozila, a može se videti malo ljudi na ulicama, jer je mnoge stanovnike previše strah da izađu iz domova.

Vojska i policija, kako se navodi, blokiraju ključna mesta, a kad je novinarska ekipa prišla vojnicima na glavnom trgu, oni su počeli da viču na njih i ispalili hice upozorenja u vazduh upozoravajući ih da se ne približavaju.

profimedia

 

Radi se inače o užurbanom gradu s mnogo zelenila i mesta za jelo ili piće, ali sada izgleda drugačije - prodavnice i banke su opljačkane ili uništene i trebaće neko vreme da se oporave.

Posebno je stradalo područje oko velikog glavnog trga na koji su demonstranti prvo izašli kada su protesti počeli. Napadnute su i zgrade medija u blizini, a kabinet gradonačelnika je izgoreo.

Inače, predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev proglasio je 10. januar za dan nacionalne žalosti, saopštio je danas njegov predstavnik Berik Uali.

Situacija se smirila?

Neredi u Kazastanu izbili su, podsetimo, 2. januara, a situacija, kako se čini, se stabilizuje nakon višednevnih nemira koji su eskalirali u brutalne sukobe sa snagama bezbednosti.

Predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev obratio se građanima i upozorio da je vojska dobila naređenje da "otvori vatru bez upozorenja" i odbacio mogućnost pregovora sa, kako je naveo, "naoružanim i obučavanim banditima", prenosi TASS.

Vlasti su uvele oštre bezbednosne mere u najvećim gradovima, a snage Organizacije kolektivne bezbednosti započele su mirovnu operaciju.

Tanjug AP/Vasily Krestyaninov

 

U međuvremenu ponovo je uspostavljen kablovski pristup internetu u glavnom gradu Nursultanu koji je bio u prekidu od petka, ali mobilni internet i dalje ne funkcioniše. Prvi predsednik Kazahstana Nursultan Nazarbajev pozvao je sve građane da se okupe oko aktuelnog predsednika Kasima Žomarta Tokajeva, kako bi bila prevaziđena kriza i obezbeđen integritet zemlje.

Pres sekretar bivšeg predsednika napisao je na Tviteru da se Nazarbajev nalazi u glavnom gradu Kazahstana, Nursultanu. Zamolio je da se ne šire lažne informacije i dodao da je Nazarbajev u direktnom kontaktu sa Tokajevom, prenosi RIA Novosti.

Nazarbajev se nije pojavio u javnosti od početka velikih protesta u Kazahstanu, a spekulisalo se i da je napustio Kazahstan.

Bio je na funkciji predsednika Kazahstana od 1990. godine do 2019, ali je i posle povlačenja imao značajan uticaj u zemlji.

Protesti su, inače, počeli 2. januara na jugozapadu zemlje zbog naglog povećanja cene gasa, ali su se brzo proširili na celu zemlju sa demonstracijama u Nur Sultanu i Almatiju, ekonomskoj prestonici. 

U pokušaju da uguše nemire, vlasti su prvo snizile cenu gasa. Predsednik Kasim Žomart Tokajev je tada raspustio celu vladu. Takođe je proglasio vanredno stanje u nekoliko oblasti, uključujući Almati, gde je uveden policijski čas tokom noći.

Tokajev je, međutim, kasnije promenio kurs, opisujući demonstrante kao "teroriste" pod "stranim" uticajem i zatražio podršku od Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), vojnog saveza koji predvodi Rusija.

AI Preporuka

Komentari (0)

Svet