Politika

26 godina od bitke na Košarama: U napadu na karaulu Košare poginulo 108 vojnika SRJ

Komentari
Euronews Serbia

Autor: Euronews Srbija/Anđelka Ćup

09/04/2025

-

14:37

veličina teksta

Aa Aa

Na današnji dan, pre tačno 26 godina, dok je NATO bombardovao saveznu Republiku Jugoslaviju, otpočeo je napad tzv. Oslobodilačke vojske Kosova na karaulu Košare, granični prelaz između Albanije i tadašnje Jugoslavije. Prema zvaničnim podacima, u bici koja je trajala nešto duže od dva meseca, život je izgubilo 108 vojnika Savezne Republike Jugoslavije. Na jednu od najtežih bitaka, bitku na Košarama, podseća naša reporterka Anđelka Ćup. 

Prokletije, planina o kojoj ime sve govori. Na njenim obroncima, za vreme oružanog sukoba na Kosovu, vođene su žestoke bitke: Morina, Paštrik, Košare.

Euronews

 

"Devetog aprila je počela bitka na Košarama. 10. Juna je završena Nato agresija, znači dva meseca je ukupno trajala ta bitka, dva teška meseca stvarno", rekao je Rade Nikčević, pilot major u penziji i dodao:

"Dva rođena brata su mi bili u sastavu, često pričam sa njima. Pakao je u suštini. Od kasetnih bombi do artiljerije, onda upadi terorističkih grupa, potpuna nesigurnost, nemanje mira, nemogućnost da se odmore čak ni pet minuta u toku dana, potpuna neizvesnost za život, ali vremenom su se privikli i ja sam stekao utisak da je trebalo duže da traje, da bi oni izdržali".

Euronews

 

Zoran Stanojević, pilot major u penziji kaže da je razgovarao sa kolegama iz 63 padobranske brigade i 72. Specijalne brigade koji su bili tamo, i da je poznavao i neke dobrovoljce koji su bili na Košarama.

"Verujte mi da oni vrlo retko i nerado pričaju o tome, mi izvučemo nešto iz njih, ali to je bio baš pakao.

Tzv. Oslobodilačka vojska Kosova, potpomognuta albanskom artiljerijom, podržana NATO avijacijom, u cilju dubljeg prodora na teritoriju Srbije, krenula je na većinom mlade, redovne vojnike.

"To su bili vojnici prve kategorije, znači prvopozivci, što bi se reklo rečnikom Prvog svetskog rata. Imamo drugopozivce, trećepozivce, ovo su bili najbolji vojnici koje smo mogli da mobilišemo i da pošaljemo u rat", dodao je Nikčević, a Stojanović dodao:

"Mi moramo da spomenemo i tu decu koja su bila na odsluženju vojnog roka, 18, 19, 20 godina  koji su bili kada sam ja sa njima razgovarao u Prizrenu, Đakovicu, junaci".

Euronews

 

Nikčević je rekao i da su uspeli su da zadrže neprijatelja, pa je težište bitke prebačeno na Paštrik, već od maja meseca.

"Tamo je neprijatelj doživeo takav poraz, da su im Košare došle kao igra jer su gubici i rasulo među neprijateljem je bilo takvo da je na kraju strateška avijacija bombardovala albanske jedinice u napadu. To je pokazatelj naše dobre organizacije i dobrog vođenja bitke od strane onih koji su odlučivali o bitkama", rekao je Nikčević.

Preživeli pripadnici Prištinskog korpusa i Treće armije povukli su se sa Košara, neporaženi, ali nažalost sa velikim brojem mrtvih, ranjenih i nestalih. 

Prvo mesto gde bi trebalo da započne iskopavanje masovnih grobnica je upravo ovde, na karauli Košare, ustvari na nekadašnjoj karauli Košare, gde se smatra da je nestalo sedmorica vojnika tadašnje vojske Savezne Republike Jugoslavije. Ovde je vođena najžešća bitka za vreme oružanog sukoba na Kosovu i Metohiji kada je poginulo 200  pripadnika takozvane OVK i 108 pripadnika tadašnje vojske savezne Republike Jugoslavije.

Braniocima otadžbine, stradalim vojnicima i oficirima tadašnje Jugoslavije nikada nije podignuto spomen obeležje. Onima sa druge strane, u blizini karaule Košare podignut je spomen park.

AI Preporuka

Komentari (0)

Srbija