Odbor EP za spoljne poslove usvojio amandmane na izveštaj Tonina Picule: Šta piše u nacrtu?
Komentari09/04/2025
-12:51
Odbor Evropskog parlamenta (EP) za spoljne poslove usvojio je izveštaj o Srbiji, u kojem se navodi da će ukupni tempo pristupnih pregovora sa EU zavisiti od opipljivog napretka u osnovnim vrednostima, vladavini prava, posvećenosti zajedničkim evropskim pravima i vrednostima, kao i od usklađivanja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU i od dijaloga Beograda i Prištine, "koji treba da se sprovodi u dobroj veri kako bi se obezbedio pravno obavezujući sporazum zasnovan na međusobnom priznavanju".
U izveštaju, čiji je autor izvestilac izvestioca EP za Srbiju Tonino Picula, a koji je usvojen sa 55 glasova za, 13 protiv i osam uzdržanih, poziva se Srbija da "snažnom političkom voljom i doslednošću u sprovođenju reformi u vezi sa EU" pokaže da je strateški orijentisana ka EU i da "objektivno i nedvosmisleno" komunicira sa svojim građanima o EU, evropskom putu Srbije i potrebnim reformama.
O nacrtu ovog dokumenta trebalo bi da glasaju evropski poslanici na plenarnoj sednici u maju.
Kako javlja dopisnik Euronews Srbija, u nacrtu izveštaja se navodi da evrointegracije Srbije treba da zavise od opipljivog napretka u osnovnim oblastima, pre svega u oblasti vladavine prava, kao i dijalogu Beograda i Prištine, koji bi, kako se navodi, trebalo da se završi pravno obavezujućim sporazumom o međusobnom priznanju. Takođe se navodi i da tempo pristupnih pregovora Srbije treba da zavisi i od usklađivanja Srbije sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije, odnosno uvođenju sankcija Rusiji.
Izveštaj prepoznaje obećanje Srbije da će do kraja 2026. godine u potpunosti uskladiti svoj zakonodavni sistem sa evropskim, ali se Srbija poziva da sprovede neophodne reforme kako bi te promene zakona zapravo imale smisla.
Zahteva se od Srbije da jasno pokaže svoju stratešku orijentaciju ka Evropskoj uniji.
"Dakle, ovo je pre svega jedna zbirna poruka koja uzima puno toga u obzir, a nadam se da će najpažljivije iščitavati oni koji su najodgovorniji za stanje u Srbiji. To je pre svega sadašnja vlast, jer ovo, kažem, nije delo samo jednog čoveka, jednog zastupnika. Od danas, naprosto, to je potpuno jasno da 55 odsto zastupnika ili 72 odsto onih koji su se izjasnili misle otprilike da Srbija se treba menjati kako bi i odnos prema Srbiji sutra bio promenjen", rekao je Picula.
Mnoge teme u izveštaju Evropskog parlamenta se iz godine u godinu ponavljaju, obuhvaćeni su sudstvo, nezavisnost institucija, mediji i tako dalje, ali ono što jeste novo u ovom izveštaju jeste nešto što se dešava u poslednjih nekoliko meseci u Srbiji, naime, studentski protesti koji su pokrenuti nakon tragedije u Novom Sadu.
U izveštaju pišee da je važna sloboda govora, da vlasti treba da osiguraju zaštitu mirnih protesta, ali i da se sprovede nepristrasna istraga u tvrdnjama da je korišćena nezakonita tehnologija protiv demonstranata, što je uzrokovalo povređivanje mnogih.
Takođe, odbacuju se navodi da Evropska unija ili bilo koja njena država članica učestvuje u organizaciji protesta u Srbiji i da sprovodi obojenu revoluciju. U tom kontekstu se spominju i nezakonita hapšenja i proterivanja građana Evropske unije iz Srbije.
Viček: Glasala sam sa "ne" za izveštaj, naši amandmani nisu prihvaćeni
Poslanica Evropskog parlamenta Anamarija Viček iz Mađarske izjavila je da je glasala protiv Izveštaja Tonina Picule o Srbiji, koji je usvojen na Odboru za spoljne poslove Evropskog parlamenta.
Ona je rekla da je glasala protiv jer je izveštaj prilično negativan s obzirom na napredak Srbije i jer nisu usvojeni brojni amandmani koje je njena poslanička grupa Fides podnela.
"Danas smo glasali o izveštaju o Srbiji, o napretku Srbije. Ja sam za taj izveštaj glasala sa ne zbog toga što je izveštaj sve u svemu prilično negativan s obzirom na napredak Srbije. U EU integracijama naša delegacija je predala dosta amandmana koji nisu prihvaćeni, a i da su prihvaćeni sa tim izmenama, tekst ne bi bio dovoljno dobar da se usvoji, zbog toga sam glasala sa ne", rekla je ona novinarima.
Komentari (0)