Reflektor

Obnovljen Konak kneza Miloša: Izloženi originalni predmeti vožda Karađorđa, kneza Miloša i njegovih naslednika

Komentari

Autor: S. Š.

07/06/2021

-

18:19

Obnovljen Konak kneza Miloša: Izloženi originalni predmeti vožda Karađorđa, kneza Miloša i njegovih naslednika
Obnovljen Konak kneza Miloša: Izloženi originalni predmeti vožda Karađorđa, kneza Miloša i njegovih naslednika - Copyright Istorijski muzej Srbije

veličina teksta

Aa Aa

Stalna postavka u obnovljenom Konaku kneza Miloša biće otvorena u četvrtak, 10. juna, a u prostoru nekadašnjeg dvora kneza Miloša predstavljeni su borba za konačno oslobođenje od viševekovne osmanske vlasti, napori i iskušenja pokretača i voždova ustanaka, rodonačelnika novovekovnih srpskih dinastija, Karađorđa Petrovića i Miloša Obrenovića.

Takođe, stalna postavka približava i značaj i zasluge naslednika iz dinastije Obrenović u drugoj polovini 19. veka, kada je nakon sticanja samostalnosti obnovljena kraljevina 1882. i nastavljeno jačanje moderne srpske države.  

Prizemlje Konaka, rezervisano je za Prvi srpski ustanak i događaje i međunarodne okolnosti koje su mu prethodile, a u ovom delu su predstavljene najznačajnije bitke Karađorđevih junaka: pobede na Mišaru i Deligradu, oslobođenje Beograda 1806, bitke na Čegru, Varvarinu i Loznici, ali i odnos velikih sila prema Ustanku i njegov slom.

Sprat Konaka je posvećen događajima Drugog srpskog ustanka i predvodniku ustanika Milošu Obrenoviću, tvorcu moderne srpske države, njegovom učvršćivanju na vlasti, dobijanju autonomije i sukobima sa ustavobraniteljskom opozicijom.

Istorijski muzej Srbije

 

U prostorijama na spratu su takođe prezentovani njegova supruga kneginja Ljubica i vladarski naslednici iz dinastije: knez Mihailo, kralj Milan i kralj Aleksandar Obrenović, sa čijim ubistvom 1903. u Majskom prevratu, ova važna dinastija silazi sa istorijske scene.

Na spratu se nalazi orijentalna soba za razgovor i odmor, tzv. Divanhana, i rekonstrukcija prvobitnog enterijera sobe kneza Miloša Obrenovića.

Istorijski muzej Srbije

 

"Stalna postavka pruža posetiocima jedinstvenu priliku da vide brojne originalne predmete koji su pripadali voždu Karađorđu, knezu Milošu i njegovim naslednicima, kao i primerke naoružanja znamenitih ustanika - Hajduk Veljka, Tanska Rajića, Pop Luke Lazarevića, Janka Katića, Petra Dobrnjca i drugih.

Među njima se svojim značajem i estetikom izdvajaju Karađorđeva zastava i izvanredni primerci njegovog ličnog naoružanja i opreme (jatagan belosapac, pištolj kremenjak, tzv. ledenica, fišeklija sa prikazima Svetog Đorđa i Svetog Dimitrija), dolama kneza Miloša i odeća kneza Mihaila Obrenovića u kojoj je ubijen u atentatu Košutnjaku 1868. godine", navode iz Istorijskog muzeja Srbije, čiji je depadans Konak kneza Miloša.

Istorijski muzej Srbije

 

Postavku upotpunjuju originalna platna poznatih slikara poput Paje Jovanovića, Veljka Stanojevića, Đure Jakšića, Petra Ranosovića, Božidara Prodanovića i portreti kneza Miloša, dela Uroša Kneževića, Pavela Đurkovića i Jozefa Grandauera.

Istorijski muzej Srbije

 

Konak je podigao knez Miloš 1831. godine u Topčideru, tadašnjoj periferiji Beograda. Svojom strukturom, neoklasicističkim elementima na fasadama i unutrašnjom dekoracijom u stilu "turskog baroka", građevina spada u reprezentativne rezidencije kakve su se u to vreme podizale širom Osmanskog carstva.

Istorijski muzej Srbije

 

Tipično za bogate privatne rezidencije, i Konak kneza Miloša je glavnom fasadom okrenut ka vrtu, Topčiderskom parku, koji, kao prvi planski uređen park u Srbiji, u drugoj polovini 19. veka postaje omiljeno beogradsko izletište.

Istorijski muzej Srbije

 

Ispred Konaka, zaštićenog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, nalazi se čuveno stablo platana, spomenik prirode, koje je zasađeno u vreme Obrenovića.

Autori izložbe su Vladimir Merenik, Katarina Mitrović i Dragana Vidović, a stručna vođenja kustosa Borisa Markovića će se od 26. juna održavati svake subote od 12 sati. Zbog ograničenog broja mesta, dolazak je neophodno zakazati pozivom na broj telefona 064/858- 1295.

Komentari (0)

Kultura