Aktuelno iz kulture

Pet jedinstvenih evropskih muzičkih tradicija za koje možda niste čuli

Komentari
Pet jedinstvenih evropskih muzičkih tradicija za koje možda niste čuli
Pet jedinstvenih evropskih muzičkih tradicija za koje možda niste čuli - Copyright profimedia

Autor: Euronews

22/06/2022

-

23:23

veličina teksta

Aa Aa

Planeta je juče proslavila Svetski dan muzike u više od 700 gradova sveta - od Brazila do Japana.

Najbogatiji program verovatno je upriličila Francuska, u kojoj je ovaj praznik kulture i ustanovljen pre 40 godina. 

U Parizu je tako održan veliki događaj "Fete de la musique" i to ispred predsedničke palate.

Slavilo se i u Beogradu, gde su na Tašmajdanu Stefan Milenković i Nele Karajlić izveli svoj "Rock El Clasico", na velikoj sceni Srpskog narodnog pozorišta gde su nastupali gitaristi Vlatko Stefanovski i Miroslav Tadić, kao i u Domu omladine gde je na poziv Big Benda RTS  zasvirao i poznati nemački muzičar Nils Vogram, virtuoz na trombonu. 

Naravno, praznik je obeležen i širom drugih zemalja Evrope, gde je zahvaljujući izobilju različitih kulturnih tradicija, muzika najviše i evoluirala.

U čast Svetskog dana muzike, Euronews predstavlja pet najfascinantnijih muzičkih praksi Evrope:

Sviranje duduka, Jermenija

Duduk ili jermenska oboa je delikatni duvački instrument napravljen od mekanog drveta kajsije. 

Može se čuti u raznim krajevima Azerbejdžana, Turskoj, Gruziji i Iranu, a proizvodi topao, mekan, blago nazalan zvuk koji divno oslikava melanholiju.

Koreni jermenskog duduka sežu u vreme drevnih kraljeva, a prema mišljenju nekih muzikologa star je oko 1.500 godina.

Mnogi Jermeni smatraju muziku na duduku najelokventnijim izrazom topline, radosti i istorije.

Prema dr Džonatanu Mekolumu, instrument je zapravo "jedini pravi jermenski instrument koji je preživeo kroz istoriju i kao takav je simbol jermenskog nacionalnog identiteta".

Uprkos tome, poslednjih decenija je popularnost duduka opala, čak i u ruralnim područjima iz kojih je potekao.

Ciatista pesničko nadmetanje, Kipar

Živahno i glasno poetsko improvizovanje sa Kipra i određenih delova Grčke, preteča je reperskih "dvoboja" u kojima jedan pesnik, odnosno pevač, drugog pokušava da nadmaši zabavnim i veštim rimama.

Obično ih prate violina ili lauta, a popularan su deo svadbi, velikih zabava, vašara i drugih svetkovina, gde mase ljudi bodre takmičare. 

Tradicija, u kojoj su originalno učestvovali uglavnom muškarci, poslednjih decenija uključuje i sve više žena.

Sviranje gajdi, Slovačka

Gajde se u različitim oblicima mogu naći u mnogim krajevima sveta, ali je Slovačka jedinstvena po tome što zvuke ovog instrumenta kombinuje sa vokalima.

Instrumenti se prave od kozje kože, a svirači ovih instrumenata nastupaju i sa drugim muzičarima, pevačima i plesačima u većim ansamblima.

Inuitski bubnjevi i pevanje, Grenland

Iako Grenland geografski ne pripada Evropi, politički je sastavni deo Starog kontinenta, pa kao teritorija Danske, zaslužuje da se njegova tradicija inuitskih bubnjeva i plesa nađe na ovoj listi.

Muzika ovog aktičkog ostrva zapravo je ritam uz koji su drevni narodi na ovom arktičkom ostrvu lovili, voleli, čeznuli i naravno, dobro se provodili.

Baltički festivali Estonije, Letonije i Litvanije

Baltički narodi uživaju u svojoj bogatoj tradiciji narodne muzike na ogromnim festivalima koji se održavaju na svakih pet godina u Estoniji i Letoniji, a na svake četiri godine u Litvaniji.

Ovi veliki događaji, koji traju po nekoliko dana, okupljaju i po 40.000 pevača i plesača, a učesnici obično pripadaju amaterskim horovima i plesnim grupama.

Kada su baltičke zemlje 1991. proglasile nezavisnost od Sovjetskog Saveza, ovakvi događaji postali su popularan način učvršćivanja njihovog kulturnog identiteta.

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura