Aktuelno iz kulture

Ilegalni irski bar doneo umetničkom kolektivu prestižnu Tarner nagradu

Komentari
Ilegalni irski bar doneo umetničkom kolektivu prestižnu Tarner nagradu
Ilegalni irski bar doneo umetničkom kolektivu prestižnu Tarner nagradu - Copyright profimedia

Autor: Euronews Srbija / BBC

02/12/2021

-

21:40

veličina teksta

Aa Aa

Rekonstrukcija ilegalnog irskog bara u kakvim se u 18. veku točio alkohol doneo je svojim tvorcima, umetničkom kolektivu Array prestižnu Tarnerovu nagradu za 2021. godinu.

Grupa umetnika iz Belfasta bavi se problemima u Severnoj Irskoj i njihovi radovi obuhvataju performanse, proteste, izložbe i događaje. Za Tarner nagradu konkurisali su interaktivnom instalacijom "The Druithaib's Ball" koji je rekonstrukcija takozvanog "sibina" sa "gostima" - lutkama u prirodnoj veličini i posterima sa demonstracija. 

Jedanaest članova ovog kolektiva podeliće novčanu nagradu u iznosu od 25.000 funti (oko 33.000 dolara) i prvi su severnoirski umetnici koji su ikada dobili ovo priznanje. 

profimedia

Array kolektiv u njihovoj instalaciji

"Ovo nas zaista motiviše da stvaramo nešto novo - naročito zato što nismo radili tokom protekle godine i izlagali u poslednjih godinu i dve zbog lokdauna i svega. Tako da nam je ovo zaista podsticaj, a možda će promeniti i način na koji radimo", kaže Lora O'Konor iz ove grupe za BBC.

Novčane nagrade dobili i ostali nominovani

Ove godine su po prvi put u istoriji dodeljivanja tog priznanja u uži izbor odabrani isključivo umetnički kolektivi, a ostali nominovani su bili Black Obsidian Sound System, Cooking Sections, Gentle/Radical i Project Art Works. Oni će takođe dobiti po 10.000 funti (13.000 dolara) 

U zvaničnom saopštenju, Tejt je pohvalio rad grupe kao "optimističan i dinamičan" dodajući da se bavi "hitnim društvneim i počitičkim temama u Severnoj Irskoj sa humorom, ozbiljnošću i lepotom".

Ranijih godina Tarnerovu novčanu nagradu dobijao je samo jedan umetnik svake godine i to u iznosu od 25.000 funti, ali od prošle godine promenjen način nagrađivanja, pa je deset umetnika i kolektiva dobilo po 10.000 funti nagrade. 

Svi radovi pet nominovanih kolektiva, uključujući i pobednički, trenutno su izloženi u Herbert galeriji i muzeju u Koventriju. 

Tejt svake godine bira novi žiri koji uglavnom čine poznati galeristi, kustosi i kritičari, a barem jedan član je iz inostranstva. 

Ove godine, pobednika su proglasili Aron Čezar, direktor Delfina fondacije, Kim Mekalisi, programska direktorka Grand Union, glumac Rasel Touvi, Zoi Vitli, direktorka Čisenhejl galerije, i predsednik žirija Aleks Farkuharson, direktor Tejt galerije.

Nagrada nosi ime po jednom od najboljih britanskih slikara Vilijamu Tarneru, koji je važio za inovativnog i kontroverznog slikara svoje ere i dodeljuje se za skorije vizuelnih radova umetnika iz Velike Britanije, a ne za njihovo životno delo. 

AI Preporuka

Komentari (0)

Kultura